Pole tekstowe:

Aktualności -> Za kulisami rodzinnej genealogii -> Siemionki’10

Pole tekstowe: ... bo wszyscy Rychwiccy, to jedna rodzina

 

To była naprawdę wspaniała impreza, bardzo interesująca i perfekcyjnie zorganizowana.

 

Dnia wcześniejszego ochłodziło się, a w nocy poprzedzającej spotkanie lało. Jednak w sobotę mieliśmy cudowną pogodę, a była ona niezbędna: wszystko odbywało się pod gołym niebem.

 

Zaczęło się uroczyście: polową mszą świętą, która odbyła się na dziedzińcu DPS-u w Siemionkach, mającego swoją siedzibę na terenie dawnego dworu. Odprawił ją ks. kan. Otton Szymków, w asyście proboszcza kościeskiego i kapelana Domu - ks. Henryka Ląga, wikariusza strzeleńskiego ks. Krzysztofa Januchowskiego oraz kaznodziei ojca dr Wojciecha Popielewskiego OMI, superiora markowickiego.

 

Majątek Siemionki, od ok. 1820 r. w rękach niemieckich, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nabył Władysław Mikołaj Jaruzelski herbu Ślepowron i zamieszkał w tutejszym dworze wraz z żoną Janiną. Tutaj urodzili się ich trzej synowie: Janusz, Andrzej oraz Jerzy Maria. To właśnie najmłodszy z nich, doc. dr Jerzy Maria Jaruzelski z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z żoną Dorotą oraz ich córka, dziennikarka „Rzeczpospolitej” Katarzyna Jaruzelska-Kastora z mężem Piotrem i synami, byli gośćmi honorowymi na naszym spotkaniu.

 

Po mszy Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Dariusz Kurzawa i Jerzy Maria Jaruzelski dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej następnie przez ks. kan. Ottona Szymków. Tablica została ufundowana przez rodzinę Jaruzelskich, TMMS, WTG "Gniazdo" i Zarząd Powiatu Mogileńskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W przytulnym salonie, przy kawie i ciastku odbyły się arcyciekawe oraz pełne treści „wykłady z duszą” pana Jerzego Jaruzelskiego oraz jego córki Katarzyny.

Pan Jerzy, z perspektywy własnych obserwacji opowiedział o sąsiadach dworu w Siemionkach. I to nie tylko o właścicielach okolicznych dworów, lecz również miejscowych gospodarzach - niezwykle ciepło i z wielkim szacunkiem. Z kolei jego córka Katarzyna bardzo ciekawie przedstawiła akcję „Ratujmy dwory polskie”. Stan niszczejących dworów, niejednokrotnie perełek architektury i świadków naszej historii, woła w wielu przypadkach o pomstę do nieba. W zdobyciu środków na ich renowację może pomóc tylko celowe nagłaśnianie ich obecnego stanu.

Ech, chciałoby się o wiele więcej usłyszeć…

 

Po domowym obiedzie w gościnnym DPS-ie, zwiedziliśmy barokowy kościół parafialny w Kościeszkach (do której to parafii należą również Siemionki) - z pięknie malowanym wnętrzem. Jest on jedną z wielu takich świątyń na Kujawach. Urzeka prostotą i harmonią kształtów, podobnie jak kościoły drewniane: w Rechcie, Siedlimowie, Pieraniu i wielu innych miejscowościach na Kujawach.

Zwiedziliśmy też jedną z kujawskich perełek: kościół św. Trójcy w Strzelnie wraz z unikalnymi romańskimi kolumnami oraz rotundę św. Prokopa, które to zabytki przybliżyły nam interesujące opowieści naszego przewodnika, pana Damiana Rybaka.

Więcej informacji o kościołach w Kościeszkach i Strzelnie wraz ze zdjęciami znajdziecie w zakładce PARAFIE NASZYCH PRZODKÓW.

 

Całe nasze spotkanie miało niezwykle ciepłą, rodzinną atmosferę, a to zasługa wszystkich uczestników. Specjalne podziękowania należą się za wyjątkowo pyszną, domową bukałówkę (nalewka), umilającą grillowanie i „pogaduchy” w otoczeniu ogrodów przyklasztornych w Strzelnie...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Stanisław Molenda, Lila Molenda.

 

 

 

Powrót do góry

Projekt i realizacja: Liliana Molenda 2008

Kliknij, aby powiększyć
Pole tekstowe:

W archiwach   |    Z Francji    |    Markowice’09    |    Z Niemiec    |    To ciekawe   |    Siemionki’10

Pole tekstowe:

Wydarzenia   |    Za kulisami    |    Poszukiwania    |    Współpraca    |    Podziękowania