Pole tekstowe:

Aktualności -> Wydarzenia rodzinne -> O II zjeździe Rychwickich...

Wielki zjazd kujawskiego rodu

Klan Rychwickich po raz drugi odwiedzi rodzinne strony i spotka się w Ciencisku

Renata Napierkowska, Piątek, 4 Lipca 2008

Ród Rychwickich rozproszony jest nie tylko po różnych regionach Polski. Członkowie klanu mieszkają również w Belgii, Hiszpanii, Niemczech i USA. Teraz wszyscy odwiedzą rodzinne strony koło Strzelna.

Udało nam się sięgnąć do swoich korzeni do XVIII wieku. Wojciech, który urodził się około 1780 roku był naszym protoplastą, najstarszym, jakiego udało nam się do tej pory odnaleźć. Akt chrztu jego żony Agnieszki z 1788 roku jest z kolei najstarszym dokumentem rodzinnym, jaki posiadamy. Właśnie z miejscowości pod Strzelnem wywodzi się nasz ród - mówi z dumą o swoim pochodzeniu Marian Rychwicki z Kruszwicy.

Jutro w remizie w Ciencisku odbędzie się drugi zjazd członków tej rodziny. Po raz pierwszy przybędą na niego seniorzy rodu - Tadeusz Rychwicki, który na stałe mieszka w Warszawie, a urodził się w miejscowości Łąkie oraz Barbara Łożyńska z domu Rychwicka z Gniewkowa. Wybór miejsca spotkania jest nieprzypadkowy, bo okolice Strzelna do dziś zamieszkują potomkowie Wojciecha i Agnieszki, a wnuk protoplasty, Walenty, wziął ślub z Katarzyną z domu Wilińską w pobliskich Bławatach i tam się później osiedlił. Mieszkał również przez jakiś czas w podstrzeleńskim Ostrowie, o czym świadczą metryki urodzin jego kolejnych dzieci.

- Po raz pierwszy spotkają się ludzie, którzy wcześniej nigdy się nie widzieli lub spotkali się po raz ostatni wiele lat temu. Mimo że nasza rodzina rozproszyła się po całym świecie, to jej korzenie wywodzą się z Kujaw i dlatego wszyscy czujemy się z tym regionem bardzo związani - mówi Marian Rychwicki.

Udział w rodzinnym zjedzie potwierdziło jak dotąd 110 członków rodu, jednak klan liczy znacznie więcej osób, bo doliczono się ich ponad 400. Spotkanie w Ciencisku rozpocznie się o godz. 14. Przy tej okazji krewni, którzy zajmują się odtwarzaniem historii rodziny, liczą, że poznają jeszcze więcej szczegółów na temat swojego pochodzenia.

 

artykuł z www.express.bydgoski.pl

———————————————————————————————————————————————————

Inowrocław, poniedziałek, 7 lipca 2008 r.

Zapraszamy do Fotogalerii w celu obejrzenia zdjęć!

——————————————————————————————————————————

 

Filmowe migawki z przebiegu II zjazdu rodziny Rychwickich.

Autor: Stanisław Molenda.

Czas trwania: 10 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pole tekstowe: ... bo wszyscy Rychwiccy, to jedna rodzina
Powrót do góry

Projekt i realizacja: Liliana Molenda 2008

Pole tekstowe:

Narodziny    |    Śluby    |    Zgony    |    I Zjazd    |    II Zjazd

Pole tekstowe:

Wydarzenia   |    Za kulisami    |    Poszukiwania    |    Współpraca    |    Podziękowania